top of page
  • Снимка на автораassyademireva

Ритъм или режим?

Това е вечният въпрос на начинаещата кърмачка.

Да поговорим за естествения ритъм на хранене на бебето:

Закуската изяж сам, обяда раздели с приятел, вечерята дай на врага си ❤️

Така можем да обобщим порционирането на храненията на човешкото бебе.

Всъщност така можете да храните бебето си не само от гърда, а и с изцедена кърма или мляко за кърмачета.

Какво се крие под тази фраза:

💥Сутрин, когато нивата на хормона, който отговаря за производството на млякото (пролактин), са най-високи, бебето яде най-големи порции и може да прави най-големи интервали между храненията (близо 3-часови,броено от начало до начало на храненето).

🌻 Бебета на възраст под месец могат да изяждат количества доста над обичайните за теглото им*.

*дневният порцион на бебе през първия му месец се формира на база личното му тегло, а не на база възрастта му в дни.

🌻 Бебетата, които са между 1 и 6-месечни могат да приемат до 30% от количеството, което изяждат за денонощие, само в часовете между 3 и 8 сутринта.

💥Около обяд и в ранния следобед (14 часа) бебетата започват да намаляват количествата на приетата кърма/мляко за кърмачета и да зачестяват храненията.

💥В късния следобед (17-18 часа) бебетата често изглеждат много гладни и нервни, а усещането на майките е, че няма почти никакво мляко в гърдите. Това е напълно естествено. В тези периоди бебето трябва да обработи информацията и случките от деня.

💥В часовете 19-21 нивата на пролактин са най-ниски и бебетата сучат често, на малки порции, за да се успокоят и да си набавят по-голямо количество мляко за по-дълга пауза (около 4 часа)

❤️Когато сте с новородено бебе - бъдете търпеливи и към него, и към себе си. Дайте си време, за да видите как върви неговия биологичен часовник.

🔔Винаги можете да опитате да храните под час (с режим), но е добре да знаете, че не всички бебета приемат да им се налагат часови ограничения в храненето.

Ако опитвате да кърмите под час, имайте предвид това, което казах за нивата на пролактина и знайте, че бебето не поема еднакво количество на всяко хранене.

Успех!

Ася 😘😘😘

613 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page